Możliwości, które nosisz

 

 Uczeń poprosił mistrza. Jesteś taki mądry. Zawsze masz dobre samopoczucie, nie złościsz się. Pomóż mi, abym ja stał się taki, jak Ty. Mistrz zgodził się.

 Poprosił ucznia, by ten przyniósł kartofla i plecak. Gdy się na kogoś rozzłościsz lub obrazisz i zachowasz urazę – powiedział mistrz – weź jednego kartofla, napisz na nim imię człowieka, z którym wszedłeś w konflikt i włóż kartofla do plecaka. To wszystka ? Zapytał zdumiony uczeń. Nie, odparł mistrz. Zawsze noś ten plecak przy sobie. Za każdym razem, gdy się na kogoś pogniewasz, wrzucaj kolejnego kartofla.

  Uczeń pilnie wykonywał polecenie mistrza. Mija czas, plecak wypełnia się kartoflami i staje się coraz ciężej. Noszenie go wszędzie było sporą niewygodą, a w dodatku kartofel, który trafił do plecaka jako pierwszy, zaczął gnić i pokrywać się śmierdzącym szlamem. Inne kartofle puszczały pędy, psuły się, wydzielały ostry, nieprzyjemny zapach. Uczeń przyszedł do mistrza i zaczął się skarżyć. Nie mogę ze sobą tego świństwa wszędzie nosić. Po pierwsze plecak jest za ciężki, a po drugie- kartofle się psują. Zaproponuj inne rozwiązanie.

 Mistrz odpowiedział. To samo dzieje się w twojej duszy. Nie widzisz tego od razu. Działania zmieniają się w nawyki. Nawyki staja się charakterem, które natomiast produkują zło wonne cechy. DOSTAŁEŚ MOŻLIWOŚĆ OBSERWACJI TEGO PROCESU. Za każdym razem, kiedy postanowisz się obrazić lub odwrotnie – obrazić kogoś- zastanów się, czy jest Ci potrzebny dodatkowy kartofel….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.